Bygge innovasjonskompetanse for bærekraftig utvikling i Uganda, Somalia, Sverige og DR Congo

SDGCap samler Karolinska Institutet i Sverige, Makerere University i Uganda, Benadir University i Somalia og University of Kinshasa School of Public Health i DR Kongo, finansiert av Sida, om å styrke bærekraftig utvikling i sårbare stater gjennom helse og livskvalitet. Partnerne ønsket å bruke innovasjon aktivt i arbeidet, men manglet en felles forståelse av innovasjonsbegrepet og hvordan det kunne ledes og forankres i egne organisasjoner. Prosjektteamene i SDGCap ønsket derfor felles kompetanse og verktøy for å jobbe systematisk med innovasjon som virkemiddel for å nå prosjektets mål.
Tinkr designet og leverte et skreddersydd kurs i innovasjon og innovasjonsledelse for prosjektledelsen på tvers av alle partnerlandene, levert på Zoom og hybrid, med temaer som innovasjonsbegrepet, innovasjonsprosessen og innovasjonsledelse.
Tinkr veiledet også landteamene i konkrete innovasjonsinitiativer, blant annet innovation challenges for studenter.
Tinkr gjennom Linn Tomasdotter støttet også ledelsen ved Benadir University i Somalia med å etablere universitetets nye innovasjonshub, rettet mot å løse utfordringer knyttet til FNs bærekraftsmål og bidra til jobbskaping i Somalia, og designet og leverte universitetets aller første innovasjons- og innovasjonsledelseskurs for studenter, med Tinkr som foreleser i innovasjonsledelse.
Prosjektteamene i alle partnerland fikk et felles språk og en felles tilnærming til innovasjon å jobbe videre med. Benadir University fikk sin første innovasjonshub og sitt første innovasjonskurs for studenter, og har med det lagt et grunnlag for videre innovasjonsarbeid ved universitetet, forankret i lokalt eierskap fremfor et engangsoppdrag utenfra.
Lenker: https://cesh.health/building-capacity-sustainable-development-fragile-states-sdgcap , Innovation hub: https://www.linkedin.com/company/buinnhub/posts/?feedView=all // https://www.facebook.com/share/p/RhZa3KmCq3nU3rBK/